Dekorasyon Modası

Yemek Masası Modelleri ve Tasarımları

Yemek Masası Modelleri ve Tasarımları

Trend Yemek Masası Modelleri ve Modası

Yemek masası modelleri ve bu modellerde çeşitlilik fazladır.

Yemek masaları evlerin en önemli mobilyalarındandır. Genellikle ahşaptan üretilmektedirler.

Metal veya cam modellerine de sıklıkla rastlamak mümkündür.

Boyutları farklı ve farklı geometrik şekillerde üretimleri yapılmaktadırlar.

Mekanların dekorasyonuna ve renk uyumuna uygun olması açısından istenen her renkte yemek masaları kolaylıkla temin edilebilmektedirler.

Yemek masalarının yanı sıra sandalyeler de büyük önem taşımaktadır ve dikkat edilen unsurlardan biridir.

 

Güzel Yemek Masası Modelleri için Ahşaplar

Yemek masası modelleri tasarlanırken kullanım yerine göre şekillendirilir ve masa yapımında kullanılan ağaçlara göre de farklılıklar gösterir. Yemek masası modelleri tasarlanırken en çok kullanılan ağaçlar;

Kestane Yemek Masası Modelleri:

Kestane ağacından yapılan masalar kolay işlenir esnek olur ve kolayca boya tutar. Suya dayanıklı bir ahşap türüdür. Bunun yanı sıra kolay kırılır ve bükülür. Bu nedenle çoğunlukla masif ve kaplama olarak kullanılır.

Huş Ağacı Yemek Masası Modelleri: 

Karadeniz ve doğu anadolu bölgelerinde yetişen ve kayın ağacı olarak da bilinen bir ağaç türüdür.  Orta sertliktedir, kolay bükülebilen ancak dayanıklı olan bir ağaçtır.  Yemek masalarında ve genellikle de koltuk takımlarında kullanılır.

Meşe Yemek Masası Modelleri: 

Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde yetişen ve yetiştiği bölgeye göre özellikleri değişen bir ağaç türüdür. Masa yapımında kullanımından ziyade kaplama malzemesi olarak kullanılır.  En iyi boyanabilen ahşaptır.

Ceviz Yemek Masası Modelleri:

Türkiye’nin çoğu yerinde yetişebilen ceviz ağacı ağır bir ağaçtır. Yemek masası modelleri tasarımında çokça kullanılan sağlam yapıda bir ağaçtır. Sağlamlığı kuru ortamlarda daha belirgindir. Kolay işlenebilirliği sayesinde estetik açıdan büyük öneme sahip bir ağaç türüdür.

Yemek masası modelleri tasarımında kullanılan diğer ahşap türleri ise ; akçaağaç, maun, kiraz, dişbudak vb ağaç türlerinden elde edilen ahşaplardır.

Yukarıda özellikleri verilen ağaçlar mobilya tasarımları yapılırken mobilyaların dış veya iç mekanlardaki kullanımlarına göre tercih edilmelidir.

Aksi takdirde ıslanma ve kuruma sıralarında ahşapta çatlamalar ve bozulmalar meydana gelebilir.

İç mekanlarda kullanılan yemek masalarında bu sorunla karşılaşılma durumu az olsa da dış mekanlarda, çatı veya teraslarda kullanılacak yemek masası modellerinde seçilecek ahşap türlerine ve özelliklerine dikkat edilmelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ