Dekorasyon Modası

Sukulentlerle Bahçe Dekorasyonu

Sukulentlerle Bahçe Dekorasyonu

Son dönemlerde popüler hale gelen Sukulent yetiştiriciliği, hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediliyor. Kaktüs’ün dikensiz hali sukulent, az su istemesi ve kolay bakımı sayesinde ev ve bahçe dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Kültürümüze yabancı olan sukulent bakımı çok kolay olup sade ve hoş görüntüsü ile özellikle yoğun çalılan kadınlarımız tarafından tercih ediliyor.

 

Sukulent İle Bahçe Dekoru Nasıl Yapılmalı

Sukulentler dışarı da ve evde de yetiştirilebilir. Ilıman iklime uygun bir bitki olmasına rağmen çok fazla dik gelen ışık sevmemektedir.  Güneşin direk uzun süre vurmasındansa aydınlık olan ortamların tercih edilmesi daha iyi olur. Sukulentlerin farklı farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bahçenize uygun sukulent çeşidini tercih edebilir sade ve zarif dekorasyon elde edebilirsiniz. Sukulentlerinizi mermer karolarının kenarlarına sıra sıra dizerek güzel bir uyum sağlayabilirsiniz. Dilerseniz yayvan ve geniş masa saksıları tercih edip bahçe masanızı güzelleştirebilirsiniz.

Sukulent Bakımı

Sukulent yetiştirilirken ve bakımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Her türlü toprak sahasında ve saksıda yetiştirebilirsiniz.
  • Su verirken dikkatli olmalısınız. Çok su verirseniz çürüyebilir. Az su verirseniz ise verimsizleşip kuruyabilir.
  • Haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. İsterseniz sprey ile de sulayabilirsiniz.
  • Mevsimlere göre sulama miktarları değişmektedir. Kışın daha az su vermelisiniz. Yağmurlu olan günlerde ise kesinlikle su vermeyin.
  • Yaşadığınız şehir nemli bir iklime sahipse verdiğiniz su miktarını biraz daha çoğaltabilirsiniz.
  • Sukulentin bakımını yaparken rengine ve büyüme biçimine dikkat edin. Yapraklarında kahverengileşme olduysa güneşten yandığı anlamına gelir.
  • Eğer bitkiniz yukarı doğru biçimsiz bir biçimde uzuyorsa, güneş yetersiz olduğu içindir. Sukulentleriniz huysuzlanarak güneşi arıyor demektir.
  • Sukulentinizin veriminin güzel olmasını istiyorsanız bahçe marketlerinde satılan kaktüs topraklarını tercih edebilirsiniz.

Bahçe Bitkisi Olarak Neden Sukulent Seçmeliyiz?

Sukulentlerin en büyük avantajı az su ile yetişiyor olmasıdır. Özellikle yoğun çalışan bir kişiyseniz ve evinize yeterince zaman ayıramıyorsanız bahçe dekorunuzda sukulent tercih ederek zamanı daha az ve verimli kullanabilirsiniz. Kolay kolay kuruyup kendin kaybetmediği için sukulent tercih etmekten asla pişman olmayacaksınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ