Dekorasyon Modası

Peyzaj Mimarlıkta Yeni Tasarım Adımları

Peyzaj Mimarlıkta Yeni Tasarım Adımları

Dünya üzerinde gelişen teknoloji ile birlikte kötüye kullanım oranları da giderek artmaktadır. Dünyamızın teknolojiyle birlikte yapaylaştırıldığı ve coğrafi özellikler ile canlı ve cansız tüm varlıkları olumsuz etkileyen teknoloji doğanında en büyük sorunlarından biri olmuştur.

Bu duruma paralel olarak yaşayan insanların yeşil alanlara duymuş olduğu ihtiyaç ve yeşil alanlardan yararlanma isteği giderek artmakta ve bu artışın sonu gelmemesi kentsel veya kırsal rekreasyonel alanlara yöneltmektedir. Bu alanlar insanlık toplumunun hem fiziksel hem de ruhsal açıdan olumlu etkilediği gibi insanlar üzerinde canlı bir enerjide yaratarak farklı bir durumun oluşmasına sebep olmaktadır. Yeşil alanlara bu kadar gerekli olmasının sebeplerinden biri de yaşantımızın içerisinde sebep olan teknolojik gelişmeler, artan nüfus, gürültü ve hava kirliliği ve betonlaşma vb. olarak sıralanabilmektedir.

Teknolojik gelişmeler çevresel etkiler ile birlikte bir çok olumsuzluklara yol açmasıyla birlikte insanların alternatif yollar aramasına teşvik ederek bunun sonucu olarak geri dönüşüm fikrini ortaya çıkarmış olmaktadır. Günümüzde kullanmış olduğumuz geri dönüşüm becerileri bizlerin ulaşılması gereken önemli gelişmelerden olup hala sıklık ile yapmış olduğumuz ender gelişmelerden biridir. Sağlanan bu etkiler ile birlikte günümüzün peyzaj tasarımlarında da bu etkileri görerek yeni tasarımlar ortay çıkarmanız mümkün olabilmektedir.

Daha önce maden, tarım, sanayi, endüstri alanlarında sağlamış olduğumuz fakat sonrası için terkedilmiş bir çok alan ile yeniden canlandırma yaparak peyzaj tasarımlarınıza yeni bulgular ve imajlar katarak daha estetik bir hale getirebilirsiniz.

Yapacak olacağınız Peyzaj tasarımlarınızda oluşturacağınız estetik karşı tarafa tam olarak geçmişin korunduğunu aynı zamanda da geleceğe açılan bir pencerenin konumunda olduğunun vurgusunu yapmaktadır. Sizlerden istenilen isteklere önem vererek, özellikle de her kesimden kişilere hitap edip alternatif zeminler hazırlayabilirsiniz.

Aktif kullanımı olmasının her zaman önemli olması gerektiğini ve yeşillik tarafında renk, doku, biçim, şekil ve genel yapılarıyla dikkate alınarak seçimlerin düzgün ve özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Peyzaj Mimarlıkta her zaman ilk önceliğin göze hitap şeklinin özenli ve güzel olması karşı tarafı heyecanlandırıcı bir şekilde oluşması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ