Dekorasyon Modası

Modern Mimari Nedir?

Modern Mimari Nedir?

Modern mimari çeşitli alanlarda modernizm olarak da tabir edilmektedir. Günümüze uygun tasarımlar yapma uğraşıdır. Modernliği ışık alan bütün çalışmalar modernist çalışmadır. 19. Yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkmış bir akımdır.

Ekleksisit mimarlığa aşırı derece karşı olan bir akımdır. Bu tarz mimarileri beğenmeyen, kendine has eserler ortaya koymak isteyen mimarlar tarafından yaratılmıştır.

Art Nouveau’nun ortadan kaldırılmasından sonra (1910), 1970 tarihine kadar gelişen yeni yöntem ve biçimler Modern mimari adı altında yer almaktadır. Modernizmin ortak özelliği, tarihi kaynak olarak almak istemeyişidir.

Modernist eserlerin birçoğu birbirinden çok farklıdır. Modernistler kendilerini ortak payda olarak tarihi baz almama konusunda bir araya getirebilmişlerdir. 70’ler sonrasında gün geçtikçe, tarihi kaynak alan Postmodernizm anlayışına yenik düşmüştür.

Günümüzde, Postmodern eserler daha çok tercih edilmektedir. Demokratik devrim sonrası, modernizm oluşmaya başlamıştır. Bu devrimin sonucunda, yeni gelen yönetilme biçimi eskisine kin ve nefret uyandırmıştır.

Demokrasi devrimleri sonucu halklar özgürlüğüne kavuşup, seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. Sınıf ayrımları ortadan kalkmıştır.

Günümüzde kapitalizmin getirdiği suni sınıf ayrımı insanları modernizmden uzaklaştırmaya yetmiştir. İnsanoğlu kapitalizm ile birlikte eskiye özlem duyar hale getirilmiştir.

Modern Mimari Hakkında Genel Bilgiler

  • Modern mimari aslında sadece günü ve geleceği kaynak alarak ortaya eser koyar.
  • Eş anlamlısı modernizmdir.
  • Modernizmin üstatları bile, kendi aralarında farklı tarzda eserler sunmuşlardır.
  • Eserlerin en büyük ortak özelliği, geçmiş ile herhangi bir bağının bulunmamasıdır.
  • Akım, çok kısa bir süreç içerisinde, zamanında dünyanın en önemli mimarları tarafından kabul görmeyi başarmıştır.
  • Dünya Savaşı sonrası, ilk 30 yılda üretilen yapıların çoğu modernizm tabanlıdır.
  1. Dünya Savaşı’ndan sonra, bu yapı oldukça benimsenmiştir. Dünya üzerinde bulunan devletlerin hemen hemen hepsi, yönetim biçimini değiştirdikleri için, eskiyi unutturan yapılara ve yeniliklere başvurmuşlardır. Kimilerine göre, Modern mimari dünya ülkeleri için kaçınılmazdır. Her ülkede modernizmin yaşanış dönemi aynı değildir. Çoğu düşünüre göre, her ülke modernizmi yaşayacaktır. Modernizmi yaşamak kaçınılmaz bir olgudur çünkü; toplumlar sosyal anlamda geliştikleri süreçlerde, kendilerine yeniyi örnek almak isteyecek ve eskiyle olan bağlarını koparacaklardır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ