Dekorasyon Modası

Minimalizm Nedir? Minimalist Dekorasyon Fikirleri

Minimalizm Nedir? Minimalist Dekorasyon Fikirleri

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere  minimalizm nedir? Minimalizme uygun dekorasyon fikirleri, minimalist yaşam tarzı vb kısaca minimalizmden yani sade yaşam tarzından bahsetmek istiyorum.

 

Minimalizm Nedir? Minimalizm Hakkında

  Minimalizm fotoğtafçılıktan müziğe, tasarımdan görsel sanatlara pek çok alanda sadeleşme savıyla kendini gösteriyor. Minimalizm nedir kısaca bakacak olursak, ilk önce sanatta sadeleşme olarak ortaya çıkmış ve daha sonra hayat tarzımızı etkileyecek pek çok alana yayılmıştır.

Minimalist yaşam tarzı; bize gereksiz tüketim yapmamayı ve zamanımızı gerekli yerlerde harcayıp üretim yapmayı söylüyor. Böylelikle sürekli kendimizi geliştiren mutlu bireyler oluyoruz. Aslında bakarsak çok zor gibi duran bu yaşam tarzı, belli bir yerden başladığımızda ve yavaş yavaş hayatımıza soktuğumuzda pek de zor olmayacak. Elbette alışkanlıklardan vazgeçmek kolay değil ancak gelin birlikte öğrenci olarak minimalizm yaşam tarzına nereden başlayabiliriz bir bakalım.

Aşağıda Minimalist dekorasyon modelleri, Minimalist dekorasyon fikirleri ve Minimalist tarzda dekorasyon yapılmış evlerden örnekler bulacaksınız. 

 

  İlk önce zihnimizi kurcalayan, bizi rahatsız eden düşüncelerden kurtuluyoruz. Bunu “beni rahatsız eden şey ne?” diye sorarak bulabilirsiniz. Bu sizin egonuz olabilir ya da ilişki kurmakta zorlandığınız bir insan olabilir. En önemlisi hepimizi rahatsız eden, insanların sahte mutluluk sergilediği bir ortam olan sosyal medya olabilir. Bizi rahatsız eden şeyi hayatımızdan çıkartarak zihnimizi arındırıyoruz.   Hepimizi en çok meşgul eden, zihnimizi bulandıran ve üretimimizi kısıtlayan sosyal medyada aslında daha az vakit geçirebiliriz. Mesela gereksiz sosyal medya hesaplarımızı silebiliriz. Böylelikle bizi ilgilendirmeyen insanların hayatlarıyla kendimizi çok meşgul etmeyiz. Bu sayede anın tadını çıkartarak daha mutlu oluruz.

 

  Gelelim diğer bir önemli kısım olan yaşam alanımıza minimalizmi nasıl yerleştireceğiz? Gereksiz tüm eşyalarımızı, belki birgün kullanırım diye oraya buraya tıkıştırılmış olanlar da dahil, hepsini topluyoruz. Bu topladığımız eşyaları eğer kullanılabilecek vaziyetteyse birilerine verebiliriz. Ancak bu gereksiz eşyalarımızdan kurtulduktan sonra alışveriş kısmında kendimize dikkat etmezsek minimalizmin pek önemi kalmıyor. Çünkü bu yola çıktıktan sonra kendinin çok mutlu olduğunu fakat belirli bir zaman sonra iradesine hakim olamayıp alışverişe kendini verdiklerini söyleyen birçok kişi tekrar mutsuzluğa kapılıp o kendine ayırdıkları vakitleri özlediklerini belirtiyor

 

  Minimalizm bize birçok alanda tasarruf sağlarken gerçekten mutluluk da getiriyor. Aslında minimalizm yaşam tarzı, metaryalizmden arınıp eskiden var olan sade bir hayata yönelmek. Bence bizler öğrenci olarak bunu başarabilirsek kendimizi daha çok geliştirebiliriz. Mesela alışverişte ya da sosyal medyada harcayacağımız saatlerimizi kitap okuyarak, sevdiklerimize vakit ayırıp çevremizle ilişkimizi güçlendirerek, kültürel festivalleri, kütüphaneleri gezerek vb. aktiviteler yaparak harcayabiliriz. Kısaca mutlu olacağımız şeylerle ilgilenebiliriz.  

 

Minimalist Dekorasyon Modelleri Resim Galerisi

 

Belki tam tamına minimalist bir yaşam süremeyebiliriz ancak tatminkâr ve şükrü eksik etmeyen bireyler olabiliriz.

Mutluluk daima sizinle kâim olsun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ