Dekorasyon Modası

Küçük Mutfaklar için Dekorasyon Fikirleri

Küçük Mutfaklar için Dekorasyon Fikirleri

Küçük Mutfakları Büyük göstermek İçin Dekorasyon Önerileri

Evleri daha küçük metrekarede olan kişilerin küçük mutfak dekorasyon önerilerini dikkate almaları konusunda herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Küçük dar mutfaklarda hanımlar rahat edemez. Küçük mutfakları daha kullanılabilir yapmak için aşağıya fikirler sunduk.

Evin herhangi bir bölmesinde olduğu gibi mutfaklar içerisinde de orijinal fikirler kullanarak yeni bir görünüm elde etmek mümkün olabilecektir. Buna bağlı olarak küçük olan mutfakların daha göze hoş gelen ve daha zevklere uygun hale getirilmesi durumu da söz konusu olabilecektir. Bu doğrultuda da ne kadar etkin bir sonucun ortaya konulması durumu ortaya çıkarak başarılı bir tasarım örneği de ortaya konulabilecektir. Bu özgün tasarımlar tamamen ev sakinlerinin isteğine bağlı olarak şekillenebilecektir. Buna bağlı olarak da mutfaklar içerisinde keyifli zamanlar geçirmek de mümkün olabilecektir.

 

Küçük mutfaklara dayalı orijinal fikirler gerek mutfağın dizaynı gerekse de içerisinde bulunan eşyalara kaynaklı bir çalışma sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Küçük mutfaklarda küçük ve işlevsel olan eşyaların kullanımı ile beraber; söz konusu eşyaların renkleri ve tasarım şekillerine dayalı olarak göze hoş gelen unsurlar ortaya koyulabilmektedir. Kişilerin kendi kafalarında olan tasarımlara dayalı bir imkan da ortaya konulabilecektir. Buna dayalı olarak mutfaklarda daha keyifli zaman geçirme durumu söz konusu olabilecektir. Küçük mutfaklar için dekorasyon fikirleri doğrultusunda hareket edecek olan kesimin bundan dolayı da olanakların sağlanması konusunda da ideal olarak görülmektedir. Buna bağlı olarak son derecede uygun şartları da sağlamaktadır.

 

Küçük Mutfaklar İçin Renk Tercihleri

Küçük mutfakların içerisinde kullanılacak olan renkler de ideal bir biçimde seçilmek durumundadır. Bu renklere dayalı olan imkanlar doğrultusunda hareket edecek olan kişilerin son derecede uygun sonuçlar elde etmeleri açısında sadelikten yana olmaları gerekmektedir. Göz yorucu ya da çirkin bir görüntü oluşmasına mahal verecek renklerden uzak durmaları da tasarım işlemlerini daha güzel bir konuma taşıyabilecektir. Sadelikten yana olarak beyaz, krem ve diğer açık renkler mutfak içerisinde kullanılabilmektedir. Böylelikle de standartların üstünde bir mutfak elde etmek için de başlangıç yapılabilmesi durumu da ortaya çıkacaktır. Bu sayede de genel olarak fayda sağlayabilecek bir mutfak da ortaya çıkarmak için de çalışmalara başlanacaktır.

Büyük mutfak hepimizin hayalidir. Fakat imkanlarımız dahilinde orta ve küçük mutfaklara sahip oluruz. Belki mutfağımızın ebatlarını büyütemeyiz ama profesyonel dekor yöntemleriyle minik mutfağınızı genişletebilirsiniz. Sizin için ufak detaylarla mutfak nasıl geniş gösterilir yazısını derledik.

 

Mutfak Rengini Beyaz Seçmelisiniz

Mutfak dekorunda ilk yapacağınız şey renk seçimidir. Özellikle küçük mutfağa sahipseniz beyaz renk tercih etmeniz doğrultusunda, mutfağınızı daha geniş gösterebilirsiniz. Sadece mutfak değil diğer odaların renk tercihinde de beyaz seçmeniz durumda daha ferah ve geniş bir görüntüye sahip olacaktır. Duvarların yanında mutfak mobilyası da beyaz renk olursa tam uyumu yakalayabilirsiniz. Her yer beyaz oldu diye şikâyet etmeyin hemen. Küçük renkli aksesuarlarınızla dekorunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Işık Önemli

Küçük olan mutfağınız az ışık alıyorsa daha da basık olacaktır. Bunun için aydınlatmaya ayrı önem vermeniz gerekiyor.  Tavandan asılı avizeler tercih etmeniz yetersiz ışık sağlayacağı için mutfağınız olduğundan da küçük görünecektir. Avize yerine spot ışık tercih etmek daha çok yararınıza olacak, aydınlık bir mutfak yaratabileceksiniz.

Duvarların Verimini Arttırın

Küçük mutfakta yer tasarrufu sağlamak için duvarlara daha çok önem vermelisiniz. Duvarları kullanarak araç ve gereçleri saklama alanı oluşturabilirsiniz. Sadece dolap monte etmek olarak algılamayın. Duvara saksılar eşliğinde maydanoz, nane, reyhan, fesleğen gibi yeşil bitkilerinizi de monte edebilir, bahçe esintisi yaratabilirsiniz.

Daha İşlevsel Daha Küçük Mobilyalar

Sabit mobilyalar tercih etmek hem hareket alanınızı kısıtlar hem de memnun kalmayabilirisiniz. Yeterince küçük olan mutfağınıza küçük ama işlevi büyük mobilyalar tercih etmek daha kullanışlı olacaktır.

Kapı Gereksiz Yer Kaplayabilir

Kapılar küçük mutfaklar için gereksiz yer kaplayabilir. Hele ki içe doğru açılıyorsa mutfağınızı daha da daraltıyor demektir. Mutfak kapınızı söktürüp yerine boncuklu perdeler monte edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak akordeon kapılar ya da sürmeli kapılar da tercih edebilirsiniz.

Tavanları Da Değerlendirebilirsiniz

Mutfak duvarlarının yanında tavanı da değerlendirebilirsiniz. Tavandan aşağı sarkıtlar halinde askılar indirerek bazı tava ve cezvelerinizi asabilirsiniz. Hem modern bir görüntü oluşturursunuz hem de küçük mutfağınızda yer tasarrufu yapmış olursunuz.

Küçük Mutfak Dekorasyonu Örnekleri ve Fikirleri

Kadınlarımız için evin en güzel köşelerinden biri belki de mutfaklarıdır.

Bu yazımızda size maddeler halinde küçük mutfakları dekore etmeyi anlatacağız.

  1. Küçük mutfaklar hakkında birinci maddemiz renk seçimi. Mutfağımızı dekore ederken seçeceğimiz renk krem rengi olmalıdır. Krem rengi mutfağımızı ferah gösterecektir.
  1. Küçük mutfak dekorasyonunda ikinci maddemiz ise tekerlekli tezgahlar. Tekerlekli tezgahlar hareket etme imkanı olduğundan dolayı terci edilmelidir.
  1. Mutfağınızda bir yemek masası olmasını istiyorsanız bunun yolu ise duvara monte edilmiş açılır kapanır masa çeşitleri olacaktır. Böylelikle hem yemek masanız olacak hem de yer kaplamamış olacaktır.
  1. Beyaz eşyalarınız için gömme dolaplar yaptırmanız bir diğer önerimizdir.
  1. Mutfak dolaplarınızı muhakkak tavana kadar olanlardan yaptırınız. Böylelikle dolapla tavan arasındaki boşluğuda değerlendirmiş olacaksınız. Bu alanlara günlük kullanmadığınız gereçlerinizi koyabilirsiniz.
  1. Lavabo altlarınıza´da raf monte ettirmenizi öneririz böylelikle bu alanlara temizlik malzemelerinizi yerleştirebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ