Dekorasyon Modası

Kitap Okumanın Çocuklara Faydaları

  • 03 Aralık 2020
  • 73 kez görüntülendi.
Kitap Okumanın Çocuklara Faydaları

Kitap okumak, çocuklarda psikolojik, duygusal ve sosyal açıdan gelişmeye yardımcı olan en doğru eğitim kaynağıdır.

Bu yazımızda çocuklar ve kitap okuma ilişkisi ve çocuklarda kitap okumanın faydaları nelerdir?

Gibi sorulara cevaplar bulacağız.

 

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

 

 

Uzman kişiler tarafından yapılan araştırmalara göre kitap okuyan çocuklarda daha fazla kelime bilgisi olduğu , kendini daha doğru bir şekilde ifade ettiği kanıtlanmıştır.

Kitap okuyan çocukların hayal gücü daha zengindir ve sorunlar karşısında çözüm üreten , yapıcı ve anında pratik fikirler ortaya sunabilen bireyler olmasına olanak sağlar.

 

Kitap okumak ile ilgilenen çocuklar , ilgilenecekleri bir işleri olduğu için fazla hareketli olmazlar , sessiz ve sakin bir şekilde boş zamanlarını en güzel şekilde geçirmiş olur.

Kitap okumak ile meşgul olan çocuklar , yaşanan olaylara daha geniş bir pencereden bakalar ve edindikleri tecrübeye göre kararlarını verirler.

Doğru kitap iyi dosttur , çocuklar oyun oynamak ya da televizyon izlemek yerine kelimeler ile haşır neşir olarak kendine yeni bir dünya oluşturur.

 

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Yöntemleri

 

 

Anne ve babalar her akşam çocuk ile kitap okuyarak kitap okumayı rutin hale getirmelidir. Anneler veya babalar geç odanda kitap oku demek yerine , kitapları getirde kitapları okuyalım diyebilmelidir.

Birlikte kitap okuduğunuz mekanın sessiz ve dikkat dağıtmayacak kadar konforlu , uykunuzu getirmeyecek bir mekan seçimi yapmanız gerekmektedir.

 

Aynı kitapları okuyarak , gün içerisinde okuduğunuz sayfaları tartışabilirsiniz. Bir süre sonra eğlenceli olmaya başlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ