Dekorasyon Modası

En Doğru Mobilya Yerleşimi Yapmanın 10 Püf Noktası

En Doğru Mobilya Yerleşimi Yapmanın 10 Püf Noktası

Evinizde mobilya yerleşimi yaparken, bunu yapmanın mutlaka birden fazla yolu vardır, ancak bu hata yapmayacağınız anlamına gelmez.

Ev dekorasyonu, hem alan ihtiyaçlarının hem de ev sahibinin zevkinin dikkatli bir şekilde hesaplanmasını gerektiren bir sanattır.

 

En Doğru  Mobilya Dekorasyonu Fikirleri

Ev Dekorasyonu ve Mobilya Yerleşimi Konusunda Uzman Tavsiyeleri

Uzmanlara göre ev dekorasyonunda emin olmanın en etkili yolu deneme yanılma yöntemidir, ancak yerleşiminizi dizayn ederken aklınızdan çıkarmamanız gereken birkaç önemli kural vardır.

Şimdi yazımızın devamını okuyun ve bu uzmanların ev dekorasyonu hakkında değişmez taktiklerinden faydalanın.

1. Halılar Mobilyaların Altına Aittir

Yılların HGTV sunucusu ve ünlülerin dekorasyonunu yapan Angelo Surmelis şöyle diyor;

“Bazı zemin kaplamalarını açıkta bırakmak isteyebilirsiniz, ancak halı boyutlarını tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, mümkün olduğunca büyük, hatta oturma alanınızın neredeyse tamamını kaplayacak boyutlarda tercih edin.”

 

Küçük halılar odanızı daha küçük gösterir ve büyük odalar da kopuk gözükür. Odanızda bağlı bir görünüm oluşturmak için mutlaka yatağınız, koltuğunuz ya da sandalyelerinizden en az 1 tanesinin ayakları halının üzerinde olsun.

Los Angeles’daki ünlü tasarımcı Nicole Sassaman diyor ki;

“Bütün mobilyalar halının üzerinde olduğu zaman tipik olarak daha güzel bir görüntü ortaya çıkar.”

2. Koltuklar Küçük Bir Alan İle Çevrelenmeli

 

 

Koltukları duvardan birkaç santim bile uzakta bulundurma odayı daha büyük gösterecek ve odaya nefes aldıracaktır. Alan darlığından dolayı koltukları duvara yapıştırmak zorunda kalıyorsanız bile sandalyeleri veya yan sehpaları onlardan birkaç santim ayırın.

 

Eğer büyük bir odanız varsa koltuklardan birini pencereye dönük bir şekilde ya da televizyona (varsa şömineye) dönük koymaktan çekinmeyin. Bu odanızda farklı alanlar oluşturmanızı sağlar.

 

Koltuklarınızın aralarında küçük dekoratif ürünler kullanabilirsiniz. Bu bir lambader olabilir, sehpa üzerine konumlandırılmış farklı dekoratif aksesuarlar olabilir. Özellikle iki tekli koltuk arasına yerleştirilmiş bir sehpa hem kullanım hem de görünüm açışından hoş bir yerleşim şeklidir.

 

3. Bütün Odayı Aydınlatın

 

 

Işıklandırma odanızdaki alanın en önemli unsurlarındandır. Işıklandırmaların yerleşimi odaya maksimum düzeyde yayılacak şekilde ayarlanmalı. Eğer lambaderler ile ışıklandırmayı düşünüyorsanız odanın her köşesine eşit ilgi göstermelisiniz.

Işıkları dengeli kullanmalısınız. Eğer yatağınızın başında bir ışık varsa, üçgen oluşturacak bir şekilde 2 tane daha kullanmalısınız.

 

Ayrıca uzun lambader kullanımının odanın tavanını daha yüksekmiş gibi hissettireceğini de unutmayın. Dolayısıyla ışıklarınız ne kadar yüksekten vuruyorsa odanızın verdiği yükseklik konforu da o kadar yüksek olacaktır. Alçak lambalar odada basık bir hissiyat verecektir.

4. Yataklar Ana Odak Noktası

 

 

Yatak yerleşimi odanın merkezini oluşturur. Eğer yatak odanızda Fransız balkon varsa yatağınızı tam karşı duvarına koymanızda fayda var.

Küçük odalarda yatak ve mobilya yerleşimi her zaman zor olmuştur ancak yatağın bir köşesini duvara yaslamak küçük odalar için her zaman iyi bir seçenek olmuştur. Size çok daha fazla kullanım alanı sağlar.

 

Yatak odalarında evliyseniz eğer yatağın iki yan tarafında muhakkak bir geçiş alanı oluşturulmalı.

Mümkünse yatağınız sabahları ışığın en yoğun olarak vurduğu konuma yerleştirilmeli. Bu size sabahları daha enerji dolu uyanma imkanı da sağlayacaktır.

 

5. Daha Uzun Perdeler Daha İyidir

 

 

Perdelerin kültürümüzde çok önemli bir yeri vardır. 1 pencereye 3-4 farklı perde bile takıldığı olabiliyor. Perde tercih ederken her zaman olabildiği kadar uzun perdeler tercih edin.

Özellikle tavana asılan perdeler de tercih sebebi olmalı. Kimi tasarımlarda pencerenin hemen üstüne asılan perdeler de kullanılabiliyor. Bu tasarım odanızı daha basık gösterecektir. Tavandan yere kadar uzanan perdeler odayı daha uzun ve daha geniş hissettiriyor.

 

Kısa perdeler sonradan akla gelmiş düşünceler gibi duruyor. Perdeler en azından pencerenin bitiminden itibaren 50-60 santim altında bitmelidir. Aynı şekilde pencerelerin sağından ve solundan en azından bu mesafeler bırakılmalıdır. Böylelikle pencereleriniz daha geniş gözükür.

 

6. Yemek Masaları Avizelerin Altına Gelsin

 

 

Odanızın mimarisine göre de değişkenlik gösterebilen bu durumda, yemek masalarınızın ışık masanın tam ortasına gelecek şekilde yerleştirilmesi öneriliyor.

Eğer odanızın belirgin bir merkezi yoksa bir kancaya asılmış olan estetik taşınabilir bir ışıklandırma da size bu yerleşimi yapma imkanı sağlayacaktır ama çoğu zaman bu kadar zorlamaya gerek kalmaz. Bu kullanım biraz da yöresel kalır ancak kötü de gözükmez.

 

Odanızda ışık merkezde değil ve de küçükse eğer masanızı duvara yanaştırıp oturak olarak sıra (bench) kullanmanız olaya daha fazla eğlence katacaktır. Bu kullanım şekli masanızın oturma kapasitesini de arttıracaktır. Kalabalık bir misafir grubu geldiğinde en az fazladan 1 kişi masanıza oturabilir.

 

7. Orta Sehpalar Büyük Olmalı

 

 

Uzmanlar olabildiğince büyük orta sehpaları öneriyor. Eğer odanız yeteri kadar büyük sehpalara müsait değilse, o zaman ince ama uzun sehpaları tercih etmenizi öneriyorlar.

Tıpkı halılar gibi sehpalar da odanızın geniş durmasına ve mobilyalar arası bağlantı sağlamasına ve mobilya yerleşimi yapılmasına yardımcı oluyor. Geniş sehpalar odanıza daha fazla fonksiyon ve estetik katıyor. Misafir ağırladığınızda sehpalarınızı oradan oraya sürüklemek hiç hoş durmasa gerek.

 

Ayrıca bütün uzmanlar odanız müsaade ediyorsa eğer sehpaların herhangi bir koltuktan 30 santim ila 60 cm uzakta olmasını öneriyor. Sehpalarınız hiçbir zaman koltuklara bitişik olmamalı. Bu odanızı küçük gösterir. 2 numaralı maddemizi hatırlayın.

 

8. Çekmeceler Bağımsız Parçalar Değillerdir

 

 

Çekmeceler en iyi görünümü duvara karşı konumlandırıldığında alırlar. Bütün uzmanların vardığı ortak nokta şudur ki köşelere yerleştirilen çekmeceler kötü göründüğü gibi yer israfına sebebiyet verirler. Özellikle çapraz bir konumlandırma yapmak bunun en can alıcı örneği.

 

Uzmanlar köşelerde duran çekmecelerin garip göründüğünü ve arkalarında kara delik gibi ölü bir alan oluşturduğunu savunuyorlar. Dolayısıyla çekmecelerin duvarı ortalayacak şekilde yerleştirmeniz öneriliyor. Salonlardaki kullanılan konsollar da aynı şekilde değerlendirilmeli.

 

Ayrıca, eğer duvarı tam ortalamayacaksanız, yanına farklı bir mobilya yerleşimi yaparak onu dengelemelisiniz. Örneğin bir koltuk, sehpa ya da bir zigon takımı.

 

9. Duvar Tabloları ve Aynalar Geri Kalan Mobilyalarınızla İlişkilidir

 

 

Uzmanlar bazı insanların tabloları çok yükseğe asma takıntılarının olduğunu söylüyorlar. Halbuki duvardaki sanat onu çevreleyen her şeyle ortaya çıkıyor. Eğer duvara bir tablo asmayı düşünüyorsanız onun bitişiğindeki mobilyadan 60 santim ila 90 cm aralığında bir mesafeye konumlandırmanız öneriliyor. Tablonuzun büyüklüğüne göre bu mesafeler değişkenlik gösterebilir.

 

Duvarınızda delik açmadan önce bu taktiği mutlaka kullanın. Bir sayfa kağıdı ya da gazete kağıdını tablonuza yakın boyutlara getirerek duvardaki en uygun konumunu belirleyebilirsiniz. Bir bant yardımıyla kağıdı yapıştırarak ve yerini ayarlayarak fazladan duvarda delik açmadan tablonuzun sizi rahat hissettirecek konumda olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Aynı yöntemi aynalarınız için de uygulayabilirsiniz. Aynalarınızı daha güzel bir görünüm elde etmek için duvar kağıdı uyguladığınız duvarın tam karşısındaki duvara, ya da odanıza daha fazla ışık almak için pencere olan duvarınızın tam karşısına yerleştirebilirsiniz.

 

10. Televizyonlar Odanın Ana Dikkat Çekici Unsuru Değildir

 

 

Odanızda en fazla alan kazanımını sağlayacak olan yöntem televizyonu duvara asmaktır. Ancak, kiralık ev, sıklıkla yerini değiştirme ya da diğer sebeplerden dolayı bu her zaman mümkün olmayabiliyor.

Televizyonun duvara asılamaması gibi durumlarda televizyonu görüş açısına uygun bir konuma yerleştirebilirsiniz. Ancak, uzmanlar bunu yaparken odanızda mimari açıdan estetik ve doğal bir görünüm sağlayan bölgeniz varsa, televizyonu onun önüne yerleştirerek bu doğallığı görmemezlikten gelmemeniz gerektiğini savunuyor. Böylelikle odanızda daha fazla ana unsurların olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Tek bir masa kullanıp üzerine televizyon koymak dekoratif ve kullanışlı değildir. Son zamanlarda kullanımı oldukça artan TV üniteleri, televizyonu duvara asamasak bile bizlere daha dekoratif görünümler oluşturmakta kolaylık sağlıyorlar. TV ünitelerinden hoşlanmıyorsanız bile tam ünite görünümü olmayan sade televizyon sehpası tasarımlarından yararlanabilirsiniz.

 

 

Uzman görüşlerine başvurarak oluşturduğumuz 10 maddelik dekorasyon ve mobilya yerleşimi tekniğimiz bu kadardı. Sizlerin de eklemek istediği noktalar varsa eğer aşağıdaki yorum kısmından bizleri bilgilendirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ