Dekorasyon Modası

Bilmemiz Gereken İlginç Dekorasyon Bilgileri

Bilmemiz Gereken İlginç Dekorasyon Bilgileri

ASANSÖRLERDE NEDEN AYNA VARDIR?

Bindiğimiz an kat düğmesine basarız. Sanki binmeden önce defalarca aynaya bakmamışız gibi asansör aynasına bakar saçımızı başımızı düzeltiriz. Ama asansörlerde ayna bulunmanın en önemli sebebi bu değil tabii ki.
Aslına bakarsanız bundan daha önemli nedenleri vardır.

Bu nedenler iki tanedir ve birisi güvenlik diğeri psikolojik önlemdir.

 

Bunlardan birincisi güvenlik içindir.

Yani, asansör kata geldiğinde kapıyı açtığınızda kendinizi görürsünüz ve asansörün katta olduğunu görerek asansöre binebilirsiniz. Dalgınlığınıza gelip kat boşluğuna düşme gibi bir ihtimaliniz yoktur.

 

İkinci sebep ise;

Klostrofobisi olan insanlar için dar alan düşüncesini kırmak için kullanılmıştır. Çünkü takdir edersiniz ki ayna yansıttığı mekanı 2 kat gösteriyor.

 

OTEL VE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN NEDEN DÖNER KAPISI VAR?

Otele ya da alışveriş merkezlerine gittiğimizde girişte çok nadir açılıp kapanan kapılara rastlarız. Hemen hemen hepsi döner kapılıdır.

Bu kapılar şık bir görüntü veriyor fakat tercih edilmelerindeki neden bu değil tabii ki.
Döner kapıların kullanılmasının amacı enerji tasarrufudur. Evet yanlış duymadınız, enerji tasarrufu!

Bildiğiniz üzere büyük işletmelerde her zaman içerisi ısıtılır.Normal kapılar açıldığında da içeriye soğuk hava girer. Bundan dolayı hava değişimi olur ve çalışan klimalar yeniden çalışır. Daha çok enerji harcanır ee buna bağlı da fatura daha pahalıya patlar.

Bir çok kişinin girip çıktığı işletmeler de enerji tasarrufu yapmak için bu şekilde döner kapılar kullanır.

Döner kanatlar sıcak havanın dışarıya çıkmasını ve soğuk havanın içeriye girmesini engeller ve işletmeciler cebinden de zarar etmez.

Evimizi çok severiz. Ev dekorasyonu ile uğraşırız, evimizi güzelleştirmek için elimizden geleni yaparız, en güzel ev eşyaları alırız bütün bunları bir kıvılcım ile yok edebiliriz.

 

Yangından Korunma Yöntemlerini herkes bilmeli

Öncelikle asla kibrit veya çakmakla oynamayın. Hele ki çocuklardan uzak bir yerde muhafaza edin. Bu yangına davetiye çıkarmaktır.
Benzin veya bunun gibi yanıcı sıvılara asla dokunmayın. Bulunduğu ortamda ateş çakmayın. Bu durum patlamayla sonlanabilir.
Sobanın, ocağın veya açık bir ateşin yanında her zaman dikkatli olun.

Küçük bir kıvılcım dahi yangına sebebiyet verebilir.

 

Doğal gaz ve tüp kaçaklarını önlemelisiniz. Gaz kaçağı oldu halde pencere ya da kapı açılımı sırasında basınçtan dahi patlama yaşanabiliyor.
Yanan sobandan sıçrayabilecek kıvılcımlar yangın çıkarabilir. Bu yüzden soba kapağı her zaman kapalı olmalıdır. Bu yüzden soba yanarken bir yere gidilmemelidir.

Ormanlık yerlerde kontrolsüz ateş yakmamalıyız. Yaktığımız ateşi de söndürmeliyiz.
Yanında bir büyük olmadan çocuklara yemek pişirtmemeli veya ısıttırmamalıyız. Dikkatsizlikleri ya da unutkanlıkları sonucu yangın çıkabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ