Dekorasyon Modası

Balkon ve Bahçelerde Latin Çiçeği

Balkon ve Bahçelerde Latin Çiçeği

Anayurdu, Güney Amerika da bulunan And Dağları olan Latin çiçeği hoş görünümüyle ve burcu kokusuyla bahçe ve balkon dekorasyonlarında değerlendirebileceğiniz bir bitkidir. Bahçenizde değerlendirmek için bin bir çeşit neden listeledik.

 

Bahçedeki Fidan Bitlerini Kendinde Toplar

Bahçenizi tarumar eden fidan bitlerini kendi kökünde toplayarak diğer meyve ve sebzelerden uzaklaştırır. Böylece bahçenizdeki diğer meyve ve sebzeler bu bitlerden kurtulmuş olur.

Sofranızın Süsü Olarak Kullanabilirsiniz

Güney Amerika bitkisi olan Latin çiçeğinin hafif bibere benzeyen bir tadı ve etli yapısı vardır. Biber aromalı bu çiçeği salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Yenilebilir Bir Çiçektir

Yenilebilen çiçekler arasında olan Latin çiçeğini yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Tüketilebilir Tohumlara Sahiptir

Latin çiçeği tohumlarına bazı bölgeler de yalancı kapari de denir. Tohumları yenebilir isteğe göre baharat yerine de kullanabilirsiniz.

Vitamin Değeri Yüksek Bir Bitkidir

Latin çiçeği A ve C vitaminleri yönünden zengin olduğu gibi doğal antibiyotik özelliği de taşır.

Kolay Yetiştirilebilir Bir Bitkidir

Çoğu bitkide olduğu gibi fazla özenli bir bakıma ihtiyaç duymaz. Yoğun çalışan bir kişiyseniz rahatlıkla Latin çiçeği yetiştirebilirsiniz. Fazla su istemez; hafif gölgeli yerlerde yetişir; Fazla bakımlı toprağa ihtiyaç yoktur.

Yabani Otların Türemesini Engeller Toprağı Koruyucu Özelliğe Sahiptir

Yayılıcı türlerini tercih ederseniz bahçenizde yabani ot türemesini engelleyebilirsiniz. Yayılıcı olması sebebiyle de toprak da erozyon oluşumunu engeller.

Kendi Kendine Çoğalabilir

Tohumlarını toprağa salıp çoğalabilme özelliği sizi efor sarf ettirmeden kurtarabilir.

Toprak Yerine Saksıda da Yetiştirebilirsiniz

Bahçede toprağa veya duvarlarına asabileceğiniz gibi saksılarınıza ekip balkonlarınızda da besleyebilirsiniz. Özellikle balkon köşelerinde hoş bir ahenge sahip olacaktır.

Latin Çiçeği Hoş Görüntüsü İle Göz Zevkinize Hitap Ediyor

Estetik yapısıyla Latin çiçeği bahçenizin veya balkonunuzun dekoruna ayrı bir renk katıyor. Aroma sahibi ve güzel renkli bu çiçeği eğer bahçenizde tercih edersiniz yukarıda da belirttiğimiz gibi bir sürü özelliğinden faydalanabilirsiniz.  Özellikle az bakım istemesi sebebiyle yoğun olup evine yeterli özeni gösteremeyen kişiler tarafından kesinlikle tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. BU özene bezene yaratılan çiçeği tercih etmekten pişman olmayacaksınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ